dnes je 15.7.2020

Input:

Dotácie na nájmy pre zatvorené prevádzky sú spustené

24.6.2020, Zdroj: Ministerstvo hospodárstva SR

Podnikatelia už môžu žiadať o dotáciu na nájomné, ak pre koronakrízu mali zatvorené prevádzky alebo významne obmedzili svoju činnosť. Ministerstvo hospodárstva SR spustilo aplikáciu na registráciu žiadateľov o dotáciu, žiadosti sa podávajú prostredníctvom Ústredného portálu verejnej správy. Na tlačovej besede o tom informoval vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík a poradkyňa Jana Kiššová. Všetky informácie sú dostupné na adrese najmy.mhsr.sk.

„Všetci nájomcovia, prihláste sa, a všetci prenajímatelia spolupracujte," odkázal dotknutým firmám minister. Žiadosti bude možné podávať do konca novembra tohto roka. Podľa Sulíka je na toto opatrenie pripravených dostatok finančných prostriedkov. Pre koronakrízu muselo byť podľa odhadov zatvorených približne 50-tisíc predajní a 20-tisíc reštaurácií. „Vláda robí, čo je v jej silách, naozaj sa snažíme na všetkých frontoch pomáhať podnikateľom, ktorí skutočne nemôžu za to, čo nás postihlo," konštatoval Sulík. Podľa neho bola mimoriadne náročná najmä technická príprava aplikácie. Verí, že systém bude napriek avizovanému náporu žiadostí fungovať. „Spravili sme všetko preto, aby sme v krátkej dobe vybavili veľkú väčšinu žiadostí," uviedol minister. 

O dotáciu žiada prenajímateľ, ktorý sa prihlási na Ústredný portál verejnej správy. Vo formulári vyplní potrebné dáta, ktoré si dopredu dohodol s nájomcom a formulár odošle do elektronickej schránky nájomcu. Ten bude mať 48 hodín, aby dáta overil a dodal na žiadosť elektronický podpis. Následne pôjde formulár späť prenajímateľovi, ktorý ho taktiež elektronicky podpíše. Až potom putuje žiadosť na ministerstvo a do systému na spracovanie.

Poradkyňa J. Kiššová