dnes je 23.10.2020

Input:

Koronakríza znížila platy v pracovných ponukách, upozorňuje spoločnosť Profesia

14.10.2020, Zdroj: SITA

Pandémia koronavírusu znížila výšku platov ponúkaných v pracovných inzerátoch. Ako vyplýva z analýzy portálu Profesia.sk, zamestnávatelia uvádzali v pracovných ponukách na portáli Profesia.sk počas tretieho štvrťroka tohto roka hrubú priemernú mzdu 1 125 eur. Oproti druhému kvartálu je to pokles o 6,7 percenta. Táto suma dokonca nedosiahla ani na plat z inzerátov za prvé tri mesiace tohto roka, uvádza spoločnosť Profesia v tlačovej správe.

Nižšie ponúkané mzdy boli v každom kraji na Slovensku. Oproti druhému kvartálu klesli platy v pracovných ponukách percentuálne najmenej v Košickom kraji. Priemerná mzda v inzerátoch tu od júla do konca septembra tohto roka predstavovala 1 108 eur, čo je o štyri percentá menej ako v predošlom štvrťroku. Naopak, percentuálne najviac klesla priemerná ponúkaná mzda v Trnavskom kraji. Oproti druhému kvartálu si tu platy v inzerátoch pohoršili zhruba o 8 percent.

Pokles platov postihol pracovné inzeráty bez ohľadu na to, aké vzdelanie požadovali firmy od uchádzačov. Krátenie ponúkaných miezd zasiahlo percentuálne najmä ponuky s najnižšími požiadavkami na vzdelanie či inzeráty, ktoré ponúkali pracovné príležitosti