2026.04.2.3 Mzda za sviatok vs. prekážka v práci v roku 2026
JUDr. Zdeňka Dvoranová

Otázka:
Mohli by sme na deň 8. mája dať všetkým zamestnancom prekážku v práci na strane zamestnávateľa? Tak by sme im zaplatili len 100 % platu a nie 200 %. Je to možné?
Odpoveď:
Legislatívna úprava:
Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú uvedené v odsekoch 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
Pohľad autora na problematiku:
V § 142 ods. 3 Zákonníka práce sa upravujú tzv. iné prekážky v práci na strane zamestnávateľa (iné, ako podľa ods. 1 a 2). Ide o prekážky v práci, ktoré nie sú predvídané. Uvádzajú sa napr. situácie, keď zamestnávateľ mal naplánovať revíziu, opravu strojov, ale nenaplánoval ju, alebo sa skončil nájom. Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
…