dnes je 15.7.2020

Input:

Prenajímatelia priemyselných nehnuteľností začali ponúkať aj krátkodobé prenájmy

27.5.2020, Zdroj: SITA

Prenajímatelia priemyselných nehnuteľností začali na Slovensku pre koronakrízu ponúkať aj krátkodobé prenájmy na dobu 3 až 12 mesiacov. Práve tie boli počas posledných dvoch mesiacov hlavným hnacím motorom lízingovej aktivity a aj z tohto dôvodu sa výška požadovaného nájomného v rámci celého Slovenska aktuálne pohybuje na úrovni 3,45 až 4,90 eur na meter štvorcový na mesiac. "Z krátkodobého hľadiska môžeme predpokladať, že priemerná výška nájomného sa mierne zvýši, a to v dôsledku možnosti krátkodobých prenájmov, ktoré znížia aj celkovú neobsadenosť priestorov (6,15 %). Po zrušení možnosti siahnuť po krátkodobých zmluvách sa však očakáva, že celková výška nájomného sa zníži na súčasnú požadovanú výšku, dokonca by sa mohla znížiť ešte viac," konštatovala v utorok spoločnosť CBRE.

Dopyt po industriálnych a logistických priestoroch dosiahol v prvom kvartáli roku 2020 úroveň 105 887 metrov štvorcových. Medziročne sa tak v porovnaní s 1. kvartálom 2019 jednalo o nárast o takmer 48 %. Lízingová aktivita bola pritom poháňaná hlavne spoločnosťami poskytujúcimi komplexné logistické služby (3PL poskytovateľmi) s podielom 37 % z celkového objemu transakcií.

Od polovice marca ovplyvnila situácia spojená s výskytom koronavírusu aj trh s priemyselnými nehnuteľnosťami. Časť firiem totiž pozastavila alebo odložila svoje rozhodnutia a prehodnocuje svoju stratégiu ohľadom ďalšieho fungovania. Mimoriadna situácia mala však podľa CBRE pozitívny efekt na e-commerce, maloobchodné prevádzky s potravinami, drogérie a farmaceutické spoločnosti. Tie v dôsledku vládnych nariadení o