dnes je 12.8.2020

Input:

Zamestnanecké benefity v roku 2020

10.12.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2019.12.1.1 Zamestnanecké benefity v roku 2020

Mgr. MSc. Soňa Štefková, PgCert

Viete, aké budú zamestnanecké benefity budúcnosti? Dôležité. Pretože v dnešnej dobe nie je žiadna zábava získať a udržať si kvalitných zamestnancov. To dobrí zamestnávatelia vedia, a preto prichádzajú so stále zaujímavejšími, ba aj kontroverznejšími výhodami a benefitmi, aby upútali pred konkurenciou.

Je strategické mať vlastný balíček výhod prispôsobený na mieru v segmente daných zamestnancov a presvedčiť vrcholný manažment, že „utrácať za blahobyt” zamestnancov je lacnejšie ako neustály cyklus náboru nových zamestnancov. Malá ponuka benefitov naozaj nie je dobrý spôsob, ako ušetriť peniaze.

37% zamestnávateľov uviedlo, že v roku 2020 plánujú vo svojom systéme benefitov vykonávať vylepšenia. Aké by teda mali byť benefity budúcnosti, aby zamestnanca skutočne zaujali?

Firemné benefity: Profesijný a osobný rozvoj

Pracovné prostredie sa mení. Nové technológie, umelá inteligencia, automatizácie a internet vecí ovplyvňujú spôsob, akým ľudia spolupracujú so sebou navzájom, s počítačmi i strojmi.

Pre mladých ľudí je ovládanie týchto noviniek prirodzené, ale pre ostatných ani nie. Keď ponúknete starším zamestnancom učebné programy či kurzy, ktoré im s tým pomôžu, nielen že im to zvýši kvalifikáciu, ale aj sebavedomie. Mileniálovia, ktorí bývajú posadnutí vylepšovaním CV, zase ocenia ďalší certifikát, ktorý k nemu môžu priložiť.

Vzdelanie školou nekončí a, samozrejme, sa nemusia obmedzovať iba na technológie, môže to byť napríklad kurz time managementu alebo iných soft skills. Učenie každopádne hrá kľúčovú úlohu v budúcnosti práce. Zabezpečenie toho, že sú zamestnanci vybavení potrebnými zručnosťami a znalosťami, umožní ich úspech a úspech spoločnosti.

Benefity, ktoré pomáhajú udržať work-life ballance

Už je to pár rokov, čo sme si uvedomili, že chodiť sa z práce domov len vyspať k ničomu nevedie. Existuje obrovské percento ľudí, ktorí trpia syndrómom vyhorenia (v SR až 18%). A to svedčí o tom, že work-life ballance je základom šťastia v zamestnaní. Mladí zamestnanci videli vyhorieť svojich rodičov a rozhodne tak nechcú tiež dopadnúť. A tí starší si už tiež uvedomili, že sa v dnešnej dobe nemusí udrieť na smrť. Preto požadujú flexibilitu, dovolenku navyše a benefity, ktoré im pomôžu sa z ich práce „nezblázniť“.

Zamestnanecké benefity: Budúcnosť na telo

Personalizované benefity už značne prevládajú nad univerzálnym balíčkom pre všetkých, aspoň teda v zahraničí. Stravné lístky a penzijné pripoistenie sú síce pekné, ale nie je to nič, čo by zamestnanca prinútilo zanechať súčasnú prácu a prejsť do novej firmy.

V dnešnej dobe je v kurze sa pýtať zamestnancov, čo chcú. Niektoré firmy ich dokonca nechávajú hlasovať. Navyše sa čím ďalej tým častejšie na pracoviskách stretávame sosvetom dvoch odlišných generácií. Husákove deti a Mileniálovia majú bezpochyby odlišné priority. Ako zamestnávateľ musíte vedieť ponúknuť každému niečo.

Najobľúbenejšie benefity: duševné zdravie a wellness

Welness je dnes ústrednou témou diskusií v rámci starostlivosti o zamestnancov. A tým nemyslíme len saunu a vírivku, ide tu najmä o duševnú, fyzickú, a sociálnu pohodu človeka. Čím ďalej tým viac sa nám maže deliaca čiara medzi prácou a osobným životom. Prostredie je neformálne, kolegovia zároveň priatelia a pracovný čas je flexibilný.

Preto dnes mnoho zamestnávateľov vytvára neobvyklé benefity priamo na pracovisku. Tí, ktorí sú o krok napred, zabudovali do svojich kancelárií fitness centrá, telocvične, meditačné miestnosti a odpočinkové zóny. Menšie firmy sa snažia