dnes je 25.7.2021

Input:

Ako sa cíti novonastúpený človek vo firme?

18.6.2021, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2021.06.1.2 Ako sa cíti novonastúpený človek vo firme?

PaedDr. Elena Moravčíková, ACC

Slovné spojenie „slon v porceláne” je častým vyjadrením niekoho nemotorného, niekoho zmäteného, kto nevie, čo má robiť, cíti sa stratený v danom prostredí a nemá pocit komfortu. Tým, že je nemotorný, púta pohľady iných, tí ho sledujú, niektorí s posmešným výrazom v tvári, niektorí aj s pochopením, iným je to zase jedno.

Takto by sa dalo parafrázovať aj obdobie, kedy človek nastupuje do novej práce. Určite väčšina z nás to už zažila. Aspoň tí, čo už niekedy pracovali, či na plný úväzok, alebo hoci len brigádne.

Pre človeka je to veľký deň, deň D. Deň, kedy sa mení jeho doterajší život. Často počujem od svojich klientov (uchádzačov o prácu), ako si už počas pohovoru, aj po ňom vizualizujú, ako to bude vo firme vyzerať. Už sa tam vidia, sediaci na stoličke a „zarezávajúci”. Deň pred nástupom nastávajú prípravy, čo si obliecť, aby zapadol/ zapadla do kolektívu, aby to nebolo príliš, ale ani zase na poľutovanie. V noci sa prehadzujú, premýšľajúc, čo bude, ako to bude prebiehať...Je to naozaj dôležitý deň. Je to začiatok novej kariéry. Všetko je na danom človeku, ako sa zapíše v prvý deň. Ako sa to bude vyvíjať ďalej.

Pamätám si jeden zo svojich dní D - prišla som na recepciu spoločnosti, kde recepčný zavolal na príslušné oddelenie, aby im oznámil, že som tam a ja, som plná očakávaní stála, sledovala výťah na striedačku so schodmi, kto príde. A dolu po schodoch zbehla milá osoba, s úsmevom na perách, hneď sme si padli do oka. Veľmi úprimne ma privítala a čo bolo veľmi účinné (aspoň na mňa to fungovalo)- neriešila hneď prácu, ale spýtala sa ma, aké som znamenie a po mojej odpovedi reagovala, že to si budeme rozumieť, lebo naše znamenia majú k sebe blízko. Tak aj bolo. A môj prvý deň vo firme sa niesol v duchu úsmevov na perách a všetky obavy, strachy zrazu boli preč. Venovala sa mi celý čas, previedla ma firmou, predstavila na oddelení, ktoré som mala viesť, šla so mnou na obed, plánovali sme spolu činnosti.

Je skutočne dôležité, ako si nastavíte prvý deň pre nového zamestnanca vo firme. Je veľký rozdiel, ak príde nový človek a nemá sa mu kto venovať, šéf aktuálne nie je v práci, nemáte preňho ani počítač, či mobil k dispozícii (všetko je zatiaľ v procese vybavovania alebo čo je ešte horšie, ani sa s tým len nezačalo). Jeho pracovné miesto síce je určené, ale nie je absolútne nič pripravené, kolegovia netušia, čo bude jeho pracovnou náplňou a tak tam len sedí, obzerá sa, pozoruje a čaká, kým sa mu niekto bude venovať. A cíti sa vskutku ako slon v porceláne. Veľmi zlá vizitka firmy a štart do nového pracovného vzťahu.

Taký slon zvyčajne býva symbolom šťastia, radosti, múdrosti, veľkoleposti. A keď team dostane posilu vo forme nového človeka, tak je to tiež radosť. V jednej piesni sa spieva: „ ... na svete je porcelánu dosť, ale slon, to nie je taký častý hosť...”. A presne o tom to je. Proces adaptácie. Ruku na srdce, v koľkých firmách skutočne prebieha riadny proces adaptácie nového človeka? Ak už máme to šťastie, že sa prijme nový človek, tak mu venujme plnú pozornosť, adaptujme sa navzájom na seba. On na firmu a firma naňho.

Vždy sa teším, keď vidím, že firmy nepodceňujú tento proces. Že sú na nováčika pripravení, píšu/volajú mu vopred, o koľkej má v prvý deň prísť, čo si priniesť, kto bude jeho kontaktná osoba a bude ho sprevádzať minimálne prvým dňom. Ak majú ešte aj určeného „buddy-ho”, to už je úplne iný level. To je človek, ktorý ho prevedie obdobím adaptácie (aspoň počas prvých troch mesiacov), ukáže mu, kde čo, ako kedy, s kým môže vybaviť, čo ako funguje. A postupne tak otvára nováčikovi dvere „do tajov fungovania firmy”.

Toto sú neoceniteľné rady, odporúčania, podpora, pomoc. Veľa nováčikov je za to vďačných, necítia sa tak stratení, zmätení, nechcení. Ale práve naopak, vnímajú to, že firme na nich záleží, že funguje empatia a schopnosť vcítiť sa do kože človeka, ktorý je niekde nový a všetko je preňho neznáme.

Proces adaptácie- už samotné slovo adaptácia znamená prispôsobenie sa. V lekárstve existuje tzv. adaptačný syndróm. Je to fyziologická reakcia ľudského organizmu na stres. A že prísť niekam prvýkrát, nevedieť, čo možno očakávať, ako budeme prijatí, je riadna dávka stresu. Veľa záleží od našej schopnosti prispôsobiť sa novým podmienkam. Buď sa adaptujem, alebo utečiem.

Procesu adaptácie sa prikladá veľký význam hlavne z toho dôvodu, aby sa nový zamestnanec čo najrýchlejšie zapojil do chodu firmy a procesov v nej, začlenil sa a cítil sa byť jej súčasťou. To všetko sprevádzajú rôzne aktivity už od náboru zamestnanca. Je to systematický proces, ktorý nekončí skúšobnou dobou.

Keď sme už vybrali vhodného uchádzača, je dôležité pripraviť mu pracovné miesto, vypracovať náplň