dnes je 26.9.2020

Input:

Ministerstvo práce s podnikateľmi o aktuálnej výške prvej pomoci nerokovalo

7.8.2020, Zdroj: SITA

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) na stretnutí s podnikateľským prostredím nerokovalo o aktuálnej prvej pomoci, ktorú úrady práce poskytujú firmám a podnikateľom. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa rezortu práce a sociálnych vecí Veronika Husárová. "O možnostiach rozšírenia, zmenách, prípadne zvýšení „prvej pomoci“ sa rokuje na ekonomickom krízovom štábe," upozornila. Reagovala tak na tvrdenia Asociácie priemyselných zväzov (APZ) o tom, že sa rokuje o zvýšení maximálnej sumy príspevku pre zamestnanca na zachovanie jeho pracovného miesta.

Rezort práce a sociálnych vecí podľa Husárovej v utorok ukončil konzultácie s podnikateľským prostredím ku koncepcii zavedenia systému skráteného pracovného času, tzv. "kurzarbeit“ do slovenského právneho poriadku. "V rámci nich bola, samozrejme, prerokovaná aj otázka výšky pomoci a nastavenia systému tzv. kurzarbeit," dodala hovorkyňa ministerstva práce a sociálnych vecí.

Maximálna suma príspevku pre zamestnanca na zachovanie jeho pracovného miesta by sa mala zvýšiť zo súčasných 880 eur aspoň na 1 032 eur. V rokovaniach s ministerstvom práce a sociálnych vecí to presadzuje APZ. Tento príspevok by sa mal podľa APZ zvýšiť v období,