dnes je 15.5.2021

Input:

On-line pohovor počas koronavírusu - ako spoznať kandidáta čo najlepšie?

14.4.2021, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2021.04.1.4 On-line pohovor počas koronavírusu – ako spoznať kandidáta čo najlepšie?

Mgr. MSc. Soňa Štefková, PgCert.

Firmy na Slovensku, ale aj vo svete sa museli prispôsobiť, veľmi rýchlo nájsť spôsoby a prispôsobiť IT infraštruktúru, ktorá zamestnancom nezabezpečí len home office ale aj zabezpečí kvalitńy nábor a výberové pohovory on-line. Ak má uchádzač pristupovať k tejto zmene, aby na pohovore on-line uspel?

1. Buďte kreatívny s technológiou

Okrem toho, že sa uistíte, že je Vaša prihláška relevantná a napíšete motivačný list, v ktorom vysvetlíte, prečo by ste sa hodili pre danú rolu, uistite sa, že je Vaša prihláška kreatívna. Môžete napríklad použiť pestré vizuálne prvky a grafy na prezentáciu svojich kariérnych skúseností vo forme infografiky; požiadajte grafického dizajnéra, aby Váš životopis vyzeral ako obal produktu potenciálneho zamestnávateľa, alebo odošlite chytľavý zvukový záznam alebo úryvok videa.

2. Osvojte si umenie on-line pohovorov

Okrem profesionálneho obliekania a vystupovania pri pohovoroch nájdite si čas, pripravte a nacvičte si ukážkové otázky, ktoré sa od Vás očakávajú. A čo viac, budete sa tiež chcieť ubezpečiť, že populárne softvérové programy, ako sú Zoom, Skype či Google Hangouts, sú predinštalované a vo Vašich zariadeniach správne fungujú ešte pred rozhovormi. Tiež si vyskúšajte, či Vaša videokamera a mikrofón fungujú podľa očakávania.
Podobne, ak máte strach z prednesu na verejnosti, požiadajte priateľov a rodinu, aby Vás previedli nácvikom na pohovor a opýtajte sa na ukážkové otázky.

3. Nebojte sa požiadať o pomoc

Robustná sieť kontaktov Vám môže pomôcť ľahšie nájsť otvorené pozície vrátane tých, ktoré ešte neboli zverejnené, tvrdia odborníci. Čím viac upovedomíte ostatných, že hľadáte prácu, a čím viac si dáte záležať na sledovaní náborárov, tým viac sa postavíte do cesty príležitosti a budete nakoniec úspešnejší. 

Využite svoj profil na LinkedIn. Nájdite si čas na aktualizáciu popisov pracovných pozícií, požiadajte spolupracovníkov o odporúčania a umožnite svojmu profilu, aby dal náborovým pracovníkom vedieť, že ste otvorení pracovným príležitostiam.
Musíte byť ochotný požiadať svoju sieť o pomoc viac ako kedykoľvek predtým, aj keď je to zo začiatku možno nepríjemné.

Rovnako hovorí, že nie je na škodu mať premyslenú predstavu o tom, koho oslovíte. Jedným z tipov je, hľadať spoločnosti, ktoré práve prijímajú personalistov, čo znamená, že rastú a pravdepodobne majú k dispozícii pracovné miesta.

4. Staňte sa sprievodcom pri odosielaní textových správ

Kandidáti musia byť pripravení na to, aby sa pohovory uskutočňovali prostredníctvom tohto média. Keď k tomu dôjde, budete sa chcieť zamerať na poskytovanie dobre premyslených a stručných odpovedí a mať jasno a priamu predstavu o tom, čo Vás skutočne motivuje a vedie, namiesto toho, aby ste iba opakovali, čo je v životopise.

Tiež platí, že je tiež dôležité uchovávať ďalšie súbory – ako certifikáty, či a referencie a to tak, aby boli pripravené na zdieľanie prostredníctvom textovej správy, ak o to náborový pracovník požiada. Okrem toho, budete chcieť pred odoslaním správy skontrolovať pravopis, gramatiku a interpunkciu (pričom dbajte hlavne na chyby generované automatickými opravami). Prečítajte si pripravené odpovede a skontrolujte ich, aby ste zaistili, že budú znieť pozitívne a energicky.

5. Urob si domácu